Wybór soczewki

Soczewkę, którą chirurg wszczepi na miejsce zmętniałej w oku, wybiera się raz na całe życie, jej jakość i właściwości mają znaczenie dla dobrej jakości późniejszego widzenia, zdolności prowadzenia pojazdu (zwłaszcza w trudniejszych warunkach atmosferycznych, czy o zmierzchu), czy wystąpienia tzw zaćmy wtórnej. Na rynku istnieje duży wybór soczewek różnych producentów.

Niestety NFZ finansuje jedynie najtańsze sferyczne soczewki, często nawet bez filtru światła niebieskiego. Nie korygują one astygmatyzmu rogówki, co wiąże się z koniecznością korekcji okularowej po operacji przy każdej odległości patrzenia (dal i bliż).

W Polsce nie ma pozwolenia na dopłacenie do ponadstandardowej soczewki. Natomiast soczewki wszczepiane w Centrum Medycznym CMP pozwalają na korekcję właściwie każdej wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm), tym samym znacząco poprawiają widzenie. Możliwe jest też wszczepienie soczewki wieloogniskowej, która da dobre widzenie zarówno dali jak i bliskich przedmiotów.

W CMP wszczepiane są wszystkie rodzaje soczewek renomowanej firmy ALCON (AcrySof Natural, AcrySof Natural IQ, AcrySof Toric, AcrySof IQ ReSTOR, AcrySof IQ ReSTOR Toric, oraz najnowsze Panoptix i Panoptix toric). W swojej ofercie CMP pomija jedynie te soczewki których parametry są niższe od wymienionych wyżej soczewek, a które najczęściej dostępne są bezpłatnie w ramach NFZ. Wszystkie oferowane przez CMP soczewki mają wbudowany filtr światła niebieskiego, który chroni siatkówkę przed toksycznym działaniem tej długości światła i zmniejsza ryzyko wystąpienia czy postępowania zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem |(AMD). Dzięki temu zminimalizowaliśmy odsetek Pacjentów wymagających późniejszego zabiegu laserowego z powodu zaćmy wtórnej, oraz ryzyko zwyrodnienia siatkówki.

O wyborze soczewki decyduje Pacjent z lekarzem na etapie kwalifikacji do zabiegu. Mają tu znaczenie nie tylko możliwości i chęci finansowe Pacjenta oraz jego oczekiwania po zabiegu, ale też względy zdrowotne. Zauważamy, że rośnie w tym temacie świadomość społeczeństwa i coraz więcej Pacjentów wybiera lepsze soczewki PREMIUM. Możliwość wszczepiania soczewek wieloogniskowych i tym samym korekcji wady wzroku wprowadziło nowe wskazanie do operacji – tak zwaną korekcyjną wymianę soczewki. Pacjenci z wysoką nadwzrocznością lub krótkowzrocznością, czy też uciążliwym astygmatyzmem mają możliwość zabiegu już przy pierwszych objawach zmętnienia soczewki, widzianych przez lekarza, nawet przy pełnej ostrości wzroku w swoich okularach, a nawet, jeśli soczewka jest zupełnie przezierna. Poprawa komfortu widzenia ma ogromny wpływ na rozwój kariery zawodowej czy realizacji pasji i zainteresowań. Dlatego na całym świecie rośnie odsetek tej grupy Pacjentów także wśród osób młodszych około 40 rż.